Facebook Reklamları
Dünya üzerindeki Facebook kullanıcı sayısı 1 milyarı geçmiş durumda. Facebook kullanıcıları şu ana kadar 1 trilyon 140 milyar beğenmiş, 220 milyar fotoğraf eklemiş ve 18 milyar yer bildirme yapmıştır.
Socialbakers verilerine göre; Türkiye’de yaklaşık 33 milyon Facebook kullanıcısı var ve Facebook kullanıcı penetrasyonu %65 seviyesindedir.
Neden Facebook Reklamları
• – Türkiye genelinden geniş hedeflemeyle internet kullanıcılarının büyük kısmına ulaşılabilinir
• – Geniş kapsamlı demografik hedefleme (yer, cinsiyet, yaş, okul, medeni durum gibi)
• – İlgi alanına göre hedefleme (kullanıcıların ilgi duyduğu alanlar ve beğendikleri sayfalara göre hedefleme yapabilme)
Facebook Reklam Modelleri
Facebook’ta sponsorlu haberler ve Facebook Flyer reklamlar olmak üzere iki ayrı reklam modeli bulunmaktadır.

Facebook reklamları 4 farklı biçimdedir;
• – Web site Reklamları
• – Sayfa Reklamları
• – Etkinlik Reklamları
• – Uygulama Reklamları

Web Site Reklamları(örn; www.netinteraktif.com.tr)

Facebook’ta ürün yada hizmetinizi hedef kitleye duyurabilirsiniz. Başlık, metin ve reklam görselinden oluşan bu reklamları direkt olarak web sayfanıza yönlendirebileceğiniz gibi sayfanızdaki al başlıklara da yönlendirebilirsiniz. Böylelikle alt sayfalar üzerinden verdiğiniz ürün hizmet hakkında hedef kitlenize direkt iletişim kurabilirsiniz.
Facebook hayran sayfanızın hedef kitlesini genişletebilir, ürün, hizmet ve ya fikriniz için hedef kitle belirleyebilir ve bunu o kitleye duyurabilirsiniz. Başlık, metin ve reklam görselinden oluşan bu reklamları direkt olarak fan sayfanıza yönlendirebilirsiniz.
Etkinlik Reklamları
Etkinliğinizin hedef kitlesini belirledikten sonra ilgili hedef kitleye ulaştırabilirsiniz. Böylece etkinliğinizde bulunma potansiyeli olan kişilere direkt bu etkinlik bilgisi ulaşmış olacaktır.
Uygulama Reklamları
Facebook uygulama reklamları ile potansiyelinizde olan insanların uygulamaya katılımını artırmayı hedefleyen bir reklam tipidir. Bu şekilde uygulamanızı daha kullanabilecek potansiyel kişiye ulaştırabilirsiniz.