Sosyal medya sistemleri hafife alınmayacak kadar kullanıcı potansiyeline sahip olmakla beraber, insanların bilgisayar başında en fazla zaman ayırdığı sitelerdir. Hatta durum öyle bir hal aldı ki kullanıcılar haber, müzik, ürün yada hizmet gibi merak ettikleri  bir çok şeyi sosyal network siteleri üzerinden araştırmaktadırlar.

 

Türkiye’de birçok alanda sosyal ağların varlığı hem son kullanıcı hem de şirketler için önem arz ediyor. İnternet kullanma alışkanlıklarımızın en başında arkadaş ve çevre edinmek yer alıyor ki buda sosyal medya kullanımını paralel olarak artırmaktadır.

 

Son zamanlarda,  başta Twitter ve Facebook olmak üzere  sosyal medya kaynaklarından yararlanan ve bu gücü sonuna kadar kullananlar epey arttı. Kurumsal  firmalar ve önemli markalar bile bu gücü kullanarak hizmet ve ürünlerini insanlara sosyal medya sayfaları ile duyurmaktadırlar. Arkadaşlık ve çevre edinme dışındaki sosyal ağlara örnek verecek olursak iş sosyal ağları ve marka odaklısosyal ağlar önemli örnekleri oluşturuyor. Sosyal ağ siteleri etkileşimli reklam için en ideal yöntemlerden biri olarak önem kazanıyor.